Prawidłowa korekcja i podkuwanie kopyt koni to istotne elementy prewencji i leczenia kulawizn wywołanych nie tylko patologiami w kopycie, ale również strukturami położonymi wyżej.
Odpowiednio wykonane zdjęcie pozwala na dokładniejsze prognozowanie wyników leczenia, precyzyjną korektę i podkucie, a także ocenę postępów w rehabilitacji kopyt przy powtórnym badaniu.
Cel wykonania zdjęć rentgenowskich kopyt
Badanie radiologiczne kopyt wykonuje się jako część diagnostyki kulawizny, część badania kupno – sprzedaż oraz w przypadku potrzeby precyzyjnego werkowania lub kucia. Patologie w obrębie puszki kopytowej wywołujące kulawiznę to m.in.: nagniot, ropne zapalenie tworzywa kopytowego, słupek rogowy, cienka podeszwa, podotrochleoza, zmiany poochwatowe i ochwat oraz zaburzenia osi pęcinowo-kopytowej i balansu bocznego. Problemy te częściowo rozwiązuje się przy współpracy z kowalem. Prawidłowo wykonane zdjęcie dostarcza wielu cennych informacji, które mogą zostać wykorzystane podczas korekcji kopyt. Najwięcej informacji pomocnych w korekcji kopyt możemy odczytać z projekcji boczno-przyśrodkowej i przednio-tylnej palca konia.